Výstava plastik a kreseb akademického sochaře Františka Navrátila

(2012)

V dubnu tohoto roku se dožil 80 let jeden z nejvýznamnějších umělců Hustopečska, vynikající sochař a entomolog František Navrátil.

Rodák z Borkovan rozvinul svůj výtvarný talent studiem na Škole umění v Gottwaldově/Zlíně (1950–1954)
a na Akademii výtvarných umění v Praze (1954–1960), kde pracoval pod vedením profesorů a vynikajících sochařů Vincence Makovského a Jana Laudy.

Kromě klasické sochařské práce pracoval František Navrátil také v oboru interiérové a drobné plastiky,
zabýval se užitým uměním, kresbou i architekturou a v letech 1965–1975 působil jako pedagog na
Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně.
Po roce 1976 se zcela soustředil na vlastní zakázkovou i volnou sochařskou tvorbu
a zároveň budoval ateliér v rodných Borkovanech, kam se natrvalo vrátil po roce 1989.

Těžištěm tvorby Františka Navrátila, který celoživotně pracuje s kamenem a bronzem, je portrét člověka v jeho jedinečnosti.
Mezi jeho díla patří i plastiky známých osobností jako Bohuslav Martinů, Leoš Janáček (Janáčkův portrét je osazen na JAMU i v Českém kulturním centru v Paříži), Vítězslav Nezval (na rodném domku v Biskoupkách), Otakar Teyschl (ve vestibulu dětské nemocnice v Brně), Sigmund Freud (v rodném Příboru)… Mezi jeho stěžejní díla patří třímetrová socha mága (Edison atomového věku) navržená pro atomovou elektrárnu v Dukovanech.

Na otázku, proč tak často zpodobňuje člověka, umělec odpovídá: „Jsem založením biolog.
Obdivuji přírodu, její jedinečnost v originalitě jednoho exempláře. A také její dočasnost. Ať je to kousek kamínku nebo člověka.
Každý si to nějak „odslouží“, jako květina, která vyroste, je úžasná, voní, vydá plod a odevzdá se.“

Do historie se František Navrátil zapsal i jinak. Dlouhou dobu se věnuje entomologii (zejména velkým a nádherně zbarveným broukům z čeledi krascovitých) a je v tomto oboru uznávaným odborníkem. Při pobytu v Řecku objevil „svého osudového brouka“, který byl po něm pojmenován Anthaxia navratili.

Výstava, která se od 2. do 23. září 2012 koná v Městském muzeu a galerii Hustopeče, je průřezem celoživotní tvorby mimořádného umělce, který díky svému talentu, vytrvalosti a víře dokázal odlévat „formu těla i duše“.

Text: Věra Colledani, Dagmar Humpolíková, Soňa Nezhodová