R442 Zsolt Lukács a Noémi Ráczová: Grafiky a kresby

(Článek k výstavě)

R 442 – setkání s alchymií či ochutnávka delikates?

Od 28. února do 29. března 2009 jsme měli možnost setkat se v galerii domu U Synků s tvorbou dalších zajímavých umělců ze Slovenska, Noémi Ráczové a Zsolta Lukácse. Jejich jména prozrazují maďarské kořeny obou autorů.
Název hustopečské výstavy R 442 není jen náhodnou sestavou čísel a písmen. Představuje označení rychlíku Brno–Košice, a tím i symbolické vyjádření propojení východního Slovenska a jižní Moravy.
Upomíná na setkání obou stále blízkých kulturních prostředí.
Na úvod si osobnosti umělců krátce představme.

Noémi Ráczová

Noémi Ráczová vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě, obory anglický jazyk a výtvarná výchova. Absolvovala stipendium Thames Valley University v Londýně.
Na Vysoké škole Výtvarného umění složila magisterskou zkoušku u prof. Dušana Kállaye v Ateliéru volné grafiky a knižní ilustrace.
Účastnila se rovněž grantu Socrates v Portu v Portugalsku.
Ilustrovala 16 knih a 12 knižních obalů. Od roku 1990 pořádá samostatné výstavy na Slovensku i v zahraničí, tvorbu prezentuje i se svým manželem a s dalšími umělci v Maďarsku, České republice či Itálii.
Za výtvarnou činnost získala 4 významná ocenění. Účastní se výtvarných workshopů a sympózií.
Kresbu a malbu vyučuje amatéry i studenty, organizuje letní malířské plenéry a v současné době působí jako vedoucí Propagační grafiky na Škole úžitkového výtvarnictva v Košicích.
S manželem Zsoltem Lukácsem a dcerou Krisztinou-Zsófiou žije v Košicích.

Zsolt Lukács

Zsolt Lukács absolvoval výtvarný obor na Pedagogické fakultě Univerzity Pavla Josefa Šafárika v Prešově a Vysokou školu výtvarného umění v Bratislavě - Ateliér volné grafiky a knižní ilustrace.
Během studia strávil jeden semestr na Akademii Sztuk Pieknych v Poznani v Polsku. Od roku 2004 studuje doktorandské studium na Fakultě Umení Univerzity Vied v Pecsi, v Maďarsku.
Umělec vytváří ilustrace pro děti, kresby i karikatury do publikací, podílel se na vzniku tří bibliofílií.
Vystavuje samostatně, se svou ženou i s dalšími umělci kromě Slovenska také v Maďarsku, České republice, Rakousku, Francii a Německu.
Je pravidelným účastníkem výtvarných sympózií. Z jeho pedagogické činnost jmenujme například výuku na Katedře teorie a dějin umění v Košicích či na Škole úžitkového výtvarnictva, v odboru Propagační grafika.
V Městském muzeu a galerii Hustopeče vystavují manželé poprvé. Prostřednictvím počítačové grafiky – techniky pigment print a kresby uhlem se s námi dělí o své pocity, vjemy i smyslové zážitky vyjádřené několika výtvarnými postoji.
První okruh prací nás zavede doprostřed alchymistického procesu nigredo, při němž dochází ke zčernání matérie, ponoření do tmy a jejímu rozpadu. Monochromatické grafiky si hrají s tmavou hmotou, která se rozlévá, roztéká, zhušťuje se, temní a zase světlá, pulzuje, exploduje a dokonce se na nás dívá. Vedle toho máme možnost ochutnat „pokrmy“ vytvořené z barevných skvrn a linií, které nám patrně mají navodit nejen estetický ale i chuťový zážitek (Hrášková polévka, Tandoori Masala…).
V následujících prostorách galerie otevírají umělci další scenérie.
Levitující předměty, bortící se skříň a plody ovoce a zeleniny hrají jednu z hlavních rolí v malířsky pojatých surrealistických zátiších. Doplňují je koncerty výtvarných etud rozehraných v třetí a čtvrté místnosti galerie.
Abstraktní kompozice roztodivně uspořádaných ploch malířské palety doplňují tu a tam předměty vzdáleně připomínající reálné pojmy (Jeseň–oranžové slnko, Jeseň–rebrík).
Výstavu završují kresby uhlem představující Cyklus Ruky. Neklidné, pulzující, jakoby pokroucené a zdeformované linie, vytvářejí křehké autonomní křivky lidských prstů v prchavém pohybu.
Doplňují prezentaci o expresionistický rozměr zpracovaný poučeným kreslířským způsobem.
Slovenští výtvarníci představují v Hustopečích soubor děl, které budou návštěvníkům jen tajuplnou nápovědou.
Jejich příběh si každý vnímavý divák bude moci dotvořit sám.
Šárka Seifertová