logo  

Informace
pro návštěvníky


Aktuální akce a výstavy

Muzeum a galerie

Odborná činnost

Výroční zprávy

Historie Hustopečí

Fotogalerie

Muzejní spolek

Sdružení Alfons

Fotoklub

Oděvní tvorba inspirovaná
lidovou kulturou


Deutsch

По-русски

English


fb
name

STÁLÉ EXPOZICE

EXPOZICE: DĚJINY MĚSTA

Expozici dějin města jsme ve zcela nové podobě otevřeli 16. dubna 2015. Zde si můžete prohlédnout několik záběrů slavnostního odpoledne. Výstava mapuje dějiny Hustopečí od období prvního feudálního sídla ve 13. století až po konec druhé světové války. Vizuálně zajímavě a výtvarně pojatá výstava je dělena do šesti časových úseků, z nichž každý má na textových tabulích svou barvu. Jednotný prostor tak získává pro diváka přehledné členění. Součástí prostoru jsou mimo jiné nápaditě pojaté vitráže oken s průsvitnými tisky měnícími barvy podle počasí, pochozí historická mapa města nebo vzácná gotická truhla ze 14. století. Děkujeme všem našim spoluautorům a spolupracovníkům, jejichž seznam naleznete zde. Těšíme se na vaši návštěvu!

         

EXPOZICE: HUSTOPEČSKÉ TRHY 


V roce 1323 jsou Hustopeče zmiňovány jako trhová ves. Výhodná strategická poloha na hranici tří zemí z nich učinila významnou stanici tzv. Uherské cesty, po níž byl hnán dobytek z Uher na západ. Hustopeče se záhy staly důležitým obchodním centrem a prosluly zejména svými dobytčími trhy, které se odehrávaly na předměstí – v části zvané Böhmdorf (Česká Ves).

V expozici trhů se návštěvník seznámí s hustopečským trhovým řádem, s třicátkovým úřadem a s dalšími výhradně hustopečskými specifiky, k nimž patřilo např. pěstování lékořice a následná výroba a prodej pendreku a lékořicového zboží a distribuce modrého malovaného nábytku s Mohelna prostřednictvím hustopečského pobočného skladu firmy Burian do domácností Čechů a Němců na Hustopečsku, Kloboucku a Židlochovicku… Hustopečské trhy sehrály klíčovou roli v oblasti národopisné, protože se zde stýkala produkce brněnských textilních manufaktur s produkcí cechovní výrobců z východní Moravy a západního Slovenska.

Ke zhlédnutí je i kopie obrazu J. N. Gellera: TRH V HUSTOPEČÍCH (Markt in Auspitz), který byl v roce 1904 vyznamenán velkou císařskou cenou.

Ke slavným návštěvníkům zdejších trhů patřili i Tomáš Masaryk a Vilém Mrštík…

   
 
EXPOZICE: OSVOBOZENÍ 1945 


V den 73. výročí ukončení nacistické okupace města Hustopeče byla otevřena nová expozice s názvem „OSVOBOZENÍ 1945“.
Expozice prezentuje militaria pocházející ze soukromé sbírky Josefa Babáčka z Morkůvek, který většinu předmětů nalezl na katastru své rodné obce. Expozice je vytvořena v návaznosti na skutečnost, že 3. března 1946 došlo v Hustopečích k otevření hřbitova Rudé armády, kam byli pochováni rudoarmějci z katastru 55 obcí Hustopečska a Mikulovska. Hustopečský hřbitov Rudé armády je druhým největším na jižní Moravě.
Tím, že Babáčkova sbírka ukazuje „stopy“ války z úzce vymezeného místa, poskytuje návštěvníkovi plastickou představu o krutosti posledního světové konfliktu v celé jeho šíři. Smrt, kterou na Hustopečsku a Mikulovsku museli za naši svobodu podstoupit stovky rudoarmějců, je o to krutější, že k ní došlo na samém konci války (obce Novosedly a Nový Přerov byly osvobozeny až 8. května 1945). Autorem výtvarně-architektonického řešení expozice je Ing. arch. Jiří Šťasta, který byl veden snahou, aby se oslovilo co nejširší spektrum návštěvníků, včetně začínajících školáků. Součástí expozice je i doprovodný dokument, jehož autorem je režisér Roman Zmrzlý.
Na realizaci stálé výstavy se podíleli: Pavel Ovísek (stolařské práce, instalace), Jaroslav Bárta (sazba, grafika, tisk), Zdeněk Rybář (elektroinstalace), Pavel Klak (plastika koně), Ladislav Fendrich – student Soukromé střední průmyslové školy Břeclav (kresby uniforem), Josef Hrabec (výmalba). Odbornými poradci byli Soňa Holečková a Vlastimil Schildberger.

 Od 3. května 2007 zdobí zadní část nádvoří domu U Synků pískovcová zvětšenina kvasinky vinné, jejíž obvod činí 167 cm. „Kamenná“ kvasinka je tedy 69 230x větší než její reálně existující živá předloha.
Autorem návrhu je Mgr. J. Milotová, jeho realizátorem T. Wech.

 Městské muzeum a galerie
Dukelské náměstí 23
693 01 Hustopeče
tel. muzeum:
519 413 849
tel. galerie:
519 412 254
tel. etnograf:
519 411 227
muzeum@hustopece.cz
galerie@hustopece.cz
sarka.prokesova@hustopece.cz


Městské muzeum a galerie
je organizační složkou
Města Hustopeče
www.hustopece.cz