7. Opevnění
OPEVNĚNÝ KOSTEL NA KŘIŽOVATCE OBCHODNÍCH CEST
Na začátku 15. století nebylo město chráněno hradbami a jediné útočiště skýtal obyvatelstvu kostel, který byl obehnán hradbou se střílnami a s jednou nebo více baštami
Nad sakristií byl zřízen depozitář, který mohl sloužit jako úkryt pro obyvatele i jejich majetek. Střílny se nacházely i ve štítu presbytáře a k obraně byla přizpůsobena i boční kaple svatého Jana, která měla atiku se střílnami místo střechy.
Hustopeče získaly povolení postavit hradby v roce 1510. K jejich dokončení mělo dojít v roce 1580. Hradební linii tvořila relativně slabá zeď (tloušťka 1 ½ cihly) se čtyřmi branami, obrannými věžemi, cihlovými baštami a klíčovými střílnami.
Město leželo na tzv. Měnínské cestě, která byla starobylou dálkovou spojnicí propojující jihovýchod Moravy (Podivín, Břeclav) a Uhry s Brnem a jeho okolím (Rajhrad, Měnín). Směrem z Brna a od Velkých Němčic vstupovala Měnínská cesta do Hustopečí Brněnskou branou. Druhá větev vedla z Brna přes Sokolnice, Žatčany a Těšany na Šitbořice do Divák a Kurdějovem sestoupila k Hustopečím, do nichž vstupovala Kovářskou branou. Na hustopečském náměstí se tyto větve spojily a vycházely z města Podivínskou branou jako jedna komunikace.
Kostel tak od počátku až do své zkázy stál na hlavní křižovatce a pro zdejší trhy sloužily ještě ve 20. století i prostory pod jeho vstupním schodištěm, kde se nacházely sklady (např. exotického ovoce).